Nezařazené

Jak zajistit bezpečnost schodiště

Po schodech chodí každý z nás prakticky denně, ať už doma či v zaměstnání. Staly se tak běžnou součástí našich životů, že už je prakticky ani nevnímáme. To však platí pouze do chvíle, než začneme stavět či rekonstruovat dům. Pak si jejich přítomnosti skutečně všimneme.

Pokud si na celou práci nenajmeme architekta, je výběr veškerého zařízení na nás. A to se týká i schodiště. To potřebujeme, i když máme jen přízemní domek. Koneckonců, je potřeba dostat se na půdu či do sklepa. Jak ale vybrat to pravé?

schodiste3

Tím nejdůležitějším kritériem zde musí být samozřejmě bezpečnost. Koneckonců, musí nám sloužit po mnoho let, v ideálním případě po celá desetiletí. Musí tedy vydržet značnou zátěž, a to i když po něm bude denně chodit velmi obézní člověk. Jak to ale zajistit?

V první řadě je nutné podívat se na způsob, jakým bude schodiště upevněno. Bude se zvedat z podlahy, nebo bude zavěšené v prostoru, jak to známe například z paneláků? V prvním případě se není třeba tolik strachovat, u toho zavěšeného je však na místě zajistit, aby spojení se zdí bylo skutečně kvalitní.

schodiste4

Dále je třeba správně vybrat materiál. Zde nejde jen o to, aby se hodil k vám domů, ale především o to, aby měl dostatečnou výdrž. Zde musíte nejprve uvážit, jakým podmínkám bude vystaveno. Bude někde uvnitř domu, kde je téměř konstantní teplota i vlhkost? Nebo bude venku, kde bude vystaveno rozmarům počasí?

Dále je dobré se také ptát, kolik zátěže vlastně snese. Zvládne běžný provoz, aniž by se například materiál začal drolit či oprýskávat? Jaká péče bude nutná, aby zůstal v dobré kondici? Nezapomínejme však také na to, že je možné použít kombinaci několika materiálů. Záleží jen na vás, co vám bude nejvíce vyhovovat.

Ať už však vyberete jakkoliv, mějte na paměti, že o bezpečnost zde jde především. Pád ze schodů může totiž mít velmi ošklivé následky.