Finance

Inflaci nepodceňujte

Peníze se sami nevydělají

Abychom měli z čeho platit účty, tak musíme chodit do práce, kde každý pracovní den musíme plnit své povinnosti. Ani podnikatelé to však nemají jednoduché, protože ti jsou na trhu sami za sebe, takže řadu věcí si musí vyřizovat sami. Lidé si svých vydělaných peněz mnohdy váží, a protož je spoří. Dnes je rozhodně na co šetřit, protože takové vlastní bydlení je velmi drahá záležitost. Problémem úspor je inflace, protože ta vystoupala na poměrně vysokou hodnotu, takže je škoda mít peníze jenom na běžném účtu, kdy si za ně postupem času koupíme stále méně.

stoupající inflace

Inflaci pociťujeme i jako běžní lidé, protože takový rodinný nákup stojí více než dříve. V různých zemích je inflace různá, přičemž dnes jí moc neprospívá zdržování energií. S tím moc nenaděláme, přičemž nyní se ani neočekává, že by inflace měla nějak dramaticky klesat, takže je zapotřebí počítat, a to i do budoucna abychom zbytečně nepřicházeli o vydělané peníze.

Můžeme se proti ní bránit

Když tedy není výhodné nic s úsporami nedělat, tak kam je tedy investovat? Odpověď není až tak snadná, protože možností je hodně, ale každá má určitou výnosnost a zároveň riziko. Jistě víte, o kolik narostla cena nemovitostí, takže zde je prostor pro výhodnou investici, akorát je potřeba hodně peněz do začátku, které jen tak někdo nemá. Dále máme možnost využít akcií, přičemž zde se bavíme o časovém horizontu několika let, a proto nečekejte výdělek obratem. Jistě jste slyšeli o možnostech dluhopisů.

eurové mince

U těch firemních je možnost výdělku vyšší, ale dávejte pozor, protože je tu také dost vysoké riziko. Takové investice se musí promyslet a neuspěchat, abychom se dočkali skutečně výdělku. Je tu i zcela bezpečná možnost, což je spořící účet v bance, akorát u něj nečekejte žádné zázračné zhodnocení a mnohdy inflaci zcela nepokryje. Klidně můžete zvolit více těchto možností, protože vsadit vše na jednu kartu je dost velký risk.