Kultura

Makadamové oříšky by neměly chybět v misce pro zdravé mlsání

Vytvořte si vlastní chutnou zásobárnu živin

K nejchutnějším potravinám patří čerstvé ovoce. Většina z nás se s ním spokojí v přirozené podobě, aniž by jej musela doslazovat dochucovat kořením, mlékem či smetanou, i když samozřejmě jahody se šlehačkou mají co do sebe. Pochutnat si na čerstvém jablku, banánu, meruňkách či broskvích je ovšem gurmánský zážitek a stěží si bez něho dokážeme představit náš život.

makadamové ořechy

Ovoce je také vydatnou zásobárnou živin, my si ovšem můžeme připravit zásobárnu, kterou využijeme na cestách nebo doma ve chvíli, kdy čerstvé ovocné plody nemáme k dispozici, nebo si chceme dopřát něco sladkého na zakousnutí.

Miska s oříšky a sušeným ovocem – každý z nás občas dostane chuť na něco sladkého, ale nezdravého, jako jsou bonbóny, žvýkačky, dortíky, oplatky atp. Lepší volbou je miska plná ořechů, doplněná kousky sušeného ovoce. Může to být směs již zakoupená, ale lepší je vždy vytvořit si podle vlastních potřeb sestavu ušitou na míru.

směs ořechů s ovocem

Ovoce může být i sušené mrazem (lyofilizované), kde jsou opravdovou perlou maliny, brusinky a borůvky, a z ořechů můžeme vybírat druhy piniové, kešu, para, lískové, vlašské a makadamové. Každý druh se liší chutí i složením, i když jsou to bez výjimky superpotraviny s vysokým obsahem živin.

Zastavme se na okamžik u těch makadamových. Dováží se k nám mimo jiné až od protinožců z Austrálie a Nového Zélandu a právě exotika mnohé z nás láká k pomyslnému prozkoumávání dalekých končin. Mít kousek Austrálie na svém stole je docela vzrušující pocit už jen s tím vědomím, že oříšky pěstoval a sklízel někdo, kdo je od nás na desetitisíce kilometrů daleko.

Makadamové oříšky jsou velmi přínosné pro náš organismus minerály a stopovými prvky, vitamíny E a B, proteiny, vlákninou, zdravými tuky, z nichž zvláště vyniká kyselina olejová. Ta je velmi prospěšná k regeneraci tkání včetně pokožky a k regulaci „špatného“ cholesterolu. Někteří lidé si rozdrcenými jádry potírají pokožku, aby ji vyživili, může to být i jistá forma pleťové masky.