Finance

Nevím, co dělat

Když se podívám na ekonomickou situaci naší země a na to, co se v tomto ohledu pokoušejí naši mocní už po léta dělat, nemám z toho nějak ani trochu dobrý pocit. Dokonce se dá říct, že jsem z toho nějaká zmatená. A marně přemýšlím o tom, jak se zachovat.

Asi bych se měla spolehnout na zdravý selský rozum. Jenže to dneska nějak není v módě. Dneska jde spíš o to všechno co nejvíce zkomplikovat a poplést, podle hesla po nás potopa.
peníze na stromě

Už mi třeba zbývá jenom několik let do odchodu na zasloužený odpočinek. Který se zdá být často nezaslouženým trestem. A proto si pokládám pořád častěji otázku, jak se mám na dobu po skončení produktivního věku připravit.

Jedni politici a ekonomové mi radí, a myslím si, že moudře, že si mám na stará kolena něco našetřit. A říkají mi i různé cifry, kolik že bych prý měla mít. Ale je tu zádrhel v tom, že už mi neřeknou, kde na to z mého příjmu vzít. A hlavně mi nikdo z nich neradí, jak si zajistit, aby mi mé úspory nespolykala inflace. Vidím totiž, jak je pořád dráž a dráž, a úroky jsou směšné, pokud jsou vůbec nějaké.

Jiní politici a ekonomové mi ale masírují mysl a žádají, abych hlavně hodně utrácela. Že prý je to třeba pro oživení ekonomiky a třeba i pro to, aby bylo víc peněz na důchody. Jenže když budu utrácet, jak si to tihle přejí, co mi z úspor zbude? Ještě míň, než mi zbude kvůli inflaci.
mince na sobě

A ti, kdo mi radí šetřit, někdy přinášejí i doporučení, jak lze zvítězit nad zmiňovanou inflací. Nemám prý svoje peníze nechávat na běžném účtu, kde mi jejich hodnota mizí úměrně inflaci, a mám je investovat. Což se prý vyplatí. Tedy pokud ten, do koho investuji, nezkrachuje. A zisky prý většinou nemám očekávat hned, ale až s velkým odstupem času. Kterého už ale zas až tolik nemám. Zato případné ztráty můžou přijít hned. A taky přicházejí, jak zmiňují zpravodajské kanály a jiné zdroje.

A tak prostě myslím na budoucnost. Ale myslím na ni asi jako naši mocní politici a vedoucí ekonomové. Takže si vybírám z možností tu, která je mi právě nejsympatičtější. Protože ať zvolím cokoliv, dopadnu nakonec na stará kolena špatně.

Nebo vy víte, jak se za tohoto stavu věcí rozhodnout správně?