Online

Proč banky půjčují stále méně lidem?

V posledních dnech, i v době ekonomického růstu, půjčují banky daleko menšímu počtu lidí, než tomu bylo kdy si i, například v devadesátých letech či během hospodářské krize v poslední dekádě. Můžeme s jistotou říci, že spojitosti tu jsou a jsou opravdu silné. Vezměme si například hospodářskou krizi. Celé to bylo spuštěné nedbalými bankami, které půjčovaly obrovské částky peněz formou úvěru, většina z těchto peněz šla a následně byla kryta nemovitostmi. Trh rostl a nemovitosti přibývaly. Ovšem nepřibývaly tak rychle, jako rostla jejich celková cena. mapa světa znázorňující celosvětový problémNajednou jsme se pohybovali v padesáti procentech navýšení ceny nemovitosti a neustále jsme stoupali nahoru. Lidé si najednou museli půjčovat více a více, aby si pozemek mohli koupit. Úvěry a úroky byly stále slibné, čím dál více lidí si půjčovalo, aby si nemovitost koupilo či postavilo. Jenomže za chvíli se překlenula pomyslná hranice, kdy to ještě pro běžného člověka „splatit“ šlo a pak už se úvěry pohybovaly v takových výších, kdy splatit nešly. Najednou dlužníci přestali platit a bum – hospodářská krize. Banka sice sebrala nemovitosti, nemohla je však prodat dále, takže banky ztratily miliardy korun. Dlužníci přišli o své domovy a najednou tu byl velký problém s bydlením. Tohle a další příčiny nakonec způsobily celosvětovou krizi.
peníze ovládají svět
Dnes je však situace opravdu jiná. Nebankovní hypotéky https://www.hypotekybezregistru.cz/nebankovni-hypoteka/ jsou nyní na vzestupu, avšak jsou daleko více kontrolovanější a drží se pod onou pomyslnou hranicí, o které jsme psali výše. Banky jsou sice stále obezřetné a opravdu prověřují své klienty, ale nebankovní společnosti se vrhají do rizika a tvrdě válcují banky ve spotřebitelské popularitě. Ostatně, když si chcete půjčit a i vaše vlastní banka by se na vás vykašlala, tak nebankovní společnost je skvělá alternativa, která vám nabídne stejné, ne-li lepší podmínky a volnější závazek.

Pokud tedy přemýšlíte o úvěru, směřujte vaši pozornost spíše na trh nebankovních společností a vyjednejte si skvělé podmínky, které vám budou šity na míru!