Společnosti

Život „na plný plyn“, aneb naučte se říkat NE

Život v „nové době“ přinesl velké změny. Změnili jsme životní styl, svoje návyky, stravu, práci, koníčky a životní hodnoty, nároky na druhé i na sebe. Chceme být nejlepší, vyhrávat, být uznávaní. Všichni kolem jsou totiž takoví. Celý svět nás dennodenně přesvědčuje o tom, že jen dokonalí lidé jsou úspěšní. Vidíme to v televizi, na billboardech, slyšíme to z rádií, čteme na internetu a na sociálních sítích. Ve snaze být stejní, klademe na sebe až příliš vysoké nároky. Mnohdy daleko vyšší než jsme schopni zvládnout. Hlavně ve své profesi.
muž a stres
Obětujeme jí hodně. Svůj čas, svůj um, svoje nadšení, svůj život. Jedeme na maximální výkon. Jsme ambiciózní, cílevědomí. Denně se setkáváme s desítkami lidí, rozdáváme milá slova, gesta, úsměvy, vysvětlujeme a neumíme říkat „ne“. A to i přesto, že už delší dobu nejsme „ve své kůži“. Cítíme vyčerpaní a únavu, všechno nám přerůstá přes hlavu. Z posledních sil ještě přišlápneme plyn, přestože naše tělo už tahá za ruční brzdu.  A najednou cítíme, že jsme na konci svých sil, naše aktivita je pryč, ztratili jsme zájem o práci, o koníčky, o rodinu. Je konec našim iluzím, celý svět se pokryl šedivou krustou. Nic nás netěší, jste apatičtí, hlavou se nám honí samé černé myšlenky a nekonečná beznaděj.
Co se to se mnou stalo?
Vaše diagnóza zní:
Z 73 – Problémy spojené s obtížemi při vedení života
Z 73-0 Vyhasnutí (vyhoření)
 
Tímto syndromem trpí především lidé, kteří jsou v úzkém kontaktu s dalšími lidmi. Velmi často jde o manažery podniků a firem, lékaře, učitele, podnikatele, zdravotní sestry, pokladní v obchodech, umělce, politiky, ale také třeba maminky na mateřských a osoby s velkým psychickým vypětím. Všeobecně bývají ženy „postiženy“ více než muži, z věkových skupin především mladší lidé.
zápalka a ženy
 
Jak se tomu bránit, aneb dvě základní pravidla prevence:
Pravidlo pro všechny: ►NEPÁCHAT DOBRO STŮJ, CO STŮJ!
Pravidlo pro rodiče: ►nevychovávejme ZE svých děti budoucí adepty na tento syndrom tím, že budeme po nich vyžadovat, aby byly DOKONALÉ.