Byt

Nový byt bez prachu, snadno a jednoduše

Pokud ve svém bytě bydlíte již delší čas, většinou už máte osvědčené metody, jak si s prachem poradit. Může se ale stát, že jste se nastěhovali do nového bytu a každodenní úklid je pro Vás již vysilující, protože sotva úklid dokončíte, můžete začít znovu. Je to dáno také tím, že novostavby, které se vyrojily v posledních letech jako houby po dešti, neprošly potřebnou časovou lhůtou k vyzrání materiálů. Potom stačí, aby se v patře nad Vámi proběhly děti a prach Vám padá přímo před očima.
Začneme odshora. V první řadě je důležité, alespoň jednou za měsíc prát záclony a závěsy. Textil jako takový je velký lapač prachu a když potom otevřete kupříkladu dveře a vznikne průvan, veškerý prach ze záclon se rozletí po celém bytě. Pokud bydlíte u frekventované ulice, platí to dvojnásob. Textilie doporučuji prát se změkčovadly, ale vždy se řiďte pokyny na štítku.
Vysávat každý týden.
Dále minimálně dvakrát za měsíc utírat prach. Slovo utírat bych rád zdůraznil, protože je důležité používat navlhčený hadřík nebo utěrku. Prachovky jsou sice pohodlnější, nicméně prach jen smetou a opět se nám rozvíří po místnosti. Pro alergiky to může být nebezpečná kombinace. Také zde platí pravidlo utírat odshora dolů, abyste si nezašpinili již utřené povrchy. Jako finálovou úpravu doporučím vzít plochy buďto leštěnkou, nebo prostředkem na lesklý nábytek ve formě spreje. Naleštěný povrch je méně náchylný k tomu prach udržovat.
Prát jednou měsíčně.
Tím se dostáváme k dalšímu bodu, a tím je podlaha. Samozřejmě pokud máte všude koberce, moc tento problém neřešíte, protože není vidět. Opak je ale pravdou, v koberci se udržuje dost červotočů a podobných zvířátek, takže je opravdu potřeba, jej pravidelně každý týden vysávat dostatečně výkonným vysavačem. Na plovoucí podlahy doporučím molitanovou stěrku podobnou gumové stěrce, které používají u bazénů. Koupit se dá v každých větších domácích potřebách. Prach, případně i chlupy od domácích mazlíčků setře lépe než obyčejný smeták, který opět vše spíše rozvíří. Na závěr vytřít s kvalitním prostředkem na podlahy. Tady bych to s leštěním moc nepřeháněl, aby nedošlo k úrazu.
U novostaveb mladších dva a půl roku budete muset tento úklid provádět minimálně jednou za týden. U novostaveb starších pěti let už by stavební materiály měly být dostatečně vytvrzené a problematika by měla ustupovat.